تاریخچه برند نایکی | NIKE

تاریخچه برند نایکی | NIKE

تاریخچه برند نایک به سال ۱۹۶۴ بازمی‌گردد ، هنگامی که دو نفر به نام‌های بیل باورمن و فیل نایت در شهر پورتلند آنرا تاسیس کردند.

تاریخچه برند نایک به سال ۱۹۶۴ بازمی‌گردد ، هنگامی که دو نفر به نام‌های بیل باورمن و فیل نایت در شهر پورتلند ، ایالت اورگن در غرب آمریکا با استفاده از ۱۲۵۰ دلار سرمایه گذاری اولیه ، شرکت “بلو ریبون اسپورتس” را تأسیس کردند.

باورمن و نایت ابتدا لباس‌های ورزشی را با استفاده از دستگاه‌های خانگی تولید میکردند و در رویدادهای ورزشی محلی به بازار عرضه می‌کردند.

پس از مدتی ، برند جدیدی را به نام “نایک” ایجاد کردند که از آنجا که این نام بسیار ساده و قابل حفظ بود ، به راحتی در ذهن مشتریان جا می‌افتاد.

در سال ۱۹۷۱ ، نام شرکت را به نیز “نایک” تغییر دادند و لوگوی شرکت را هم تغییر دادند.

این لوگو که به عنوان “نایک سووش” شناخته می‌شود.

نایک به عنوان یکی از لوگوهای معروف و شناخته شده در جهان شناخته می‌شود.

نایک، در ابتدا با نام Blue Ribbon Sports (BRS) شناخته می شد، توسط دونده تیم دانشگاه اورگان، فیل نایت و مربی وی بیل بوورمن، در 25 ژانویه سال 1964 تاسیس شد. این شرکت در ابتدا در یوجینِ اورگان به عنوان توزیع کننده ی کفش های ورزشی سازنده ژاپنی Onitsuka Tiger فعالیت می کرد و بیشترین فروش را از طریق جلسات مربوط به دو میدانی بود انجام می داد. و در این مدت کفش ها را در خودروی خود بفروش می رساند.

به گفته اوتیس دیویس، ورزشکار دو دانشگاه اورگان که با مربیگری بوورمن مدال آور طلای المپیک تابستانی 1960 را به دست آورده، مربی او اولین جفت کفش نایک را برای او ساخت. این ادعای با این گفته که ” اولین کقش نایک برای فیل نایت ساخته شده است ” تناقض دارد.

Nike Beats Estimates Boosted By Discounts, Promotions;, 50% OFF

به گفته دیویس، ” من به تام بروكاو گفتم كه من اولین نفر بودم. من به آنچه كه همه میلیاردرها می گویند اهمیتی نمی دهم. بیل بوورمن اولین جفت كفش نایک را برای من ساخت. مردم حرف من را باور نمی کنند. در واقع، من  از پوشیدن آن ها حس خوب و راحتی نداشتم. از پا خوب پشتیبانی نمی کردند و خیلی تنگ و سفت بودند. اما من دیدم که بوورمن آنها را با waffle iron (ظرف دو تیکه فلزی که برای پختن وافل استفاده می شود) ساخت و آن ها مال من بودند. “

در اولین سال کار خود، BRS حدود 1300 جفت کفش دویدن (رانینگ) ژاپنی به ارزش 8000 دلار فروخت. تا سال 1965، فروش آن به 20000 دلار رسیده بود. در سال 1966، BRS اولین فروشگاه خود را در بلوار 3107 پیکو در سانتا مونیکا، کالیفرنیا افتتاح کرد. در سال 1967 ، با افزایش فروش، BRS توانست فروش و توزیع خود را در ساحل شرقی، ولزلی ، ماساچوست گسترش داد.

در سال 1971، روابط بین BRS و Onitsuka Tiger به پایان رسید. BRS آماده شد تا اولین خط تولید کفش خود را با برند نایک راه اندازی کند و از لوگوی (Swoosh) که به تازگی توسط کارولین دیویدسون طراحی شده بود، برای برند خود استفاده کرد. Swoosh برای اولین بار توسط نایک در 18 ژوئن 1971 مورد استفاده قرار گرفت و در 22 ژانویه 1974 در دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده به ثبت رسید.

سال 1976 ، شرکت نایک، شرکت جان براون و شرکا را که در سیاتل مستقر بودند، را به عنوان اولین آژانس تبلیغاتی خود استخدام کرد. در سال بعد، آژانس اولین “تبلیغ تجاری” را برای نایک ، با نام “خط پایانی وجود ندارد” تولید کرد که در آن هیچ محصولی از نایک نشان داده نمی شد. تا سال 1980، نایک توانست 50 درصد از بازار فروش كفشهای ورزشی در آمریكا برای خود کند.

با ادامه فعالیت‌های خود ، نایک محصولات خود را عرضه کرده و در بازار جهانی جایگاه خود را از نظر طراحی ، نوآوری و کیفیت کسب کرده است.

این شرکت با پیشروترین جهت‌گیری‌ها و استفاده از مواد نوین و فناوری‌های پیشرفته، توانسته است برند خود را جاودانه سازد.

Nike, Inc. | History, Logo, Headquarters, & Facts | Britannica

امروزه ، محصولات نایک در حوزه‌های مختلف ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، گلف، شنا و بسیاری دیگر از ورزش‌های استقبال شده به بازار عرضه می‌شوند.

شرکت نایک از تلاش‌های خود برای ارتقای سلامتی و فعالیت بدنی در جوامع نیز حمایت می‌کند.

آن‌ها از طریق همکاری با ورزشکاران معروف ، تیم‌های ورزشی و فعالیت در حوزه‌های اجتماعی و پیشرفت فردی با استفاده از ورزش ، به ترویج این پیام کمک می‌کنند.

با گذشت زمان ، نایک به یکی از محبوب‌ترین برندهای جهانی در زمینه مد و ورزش تبدیل شده است.

تولید محصولاتی که هم توجه به طراحی ، نوآوری و کیفیت دارند.

هم ارائه انگیزه برای افراد برای حرکت، نایک را به یک برند برتر در صنعت تبدیل کرده است.

ویدن + کندی (Wieden + Kennedy)، آژانس تبلیغاتی اصلی نایک، برای ایجاد بسیاری از تبلیغات چاپی و تلویزیونی با نایک همکاری کرده است و این مجموعه همچنان آژانس تبلیغاتی اصلی نایک است. این یکی بنیانگذاران آژانس، دن ویدن، بود که شعار مشهور معروف “فقط انجامش بده!” (Just Do It) برای کمپین تبلیغاتی نایک در سال 1988 ابداع کرد، که توسط مجله Advertising Age به عنوان یکی از پنج شعار تبلیغی برتر قرن بیستم انتخاب شده و در موسسه اسمیتسونیان با افتخار ثبت شده است. والت استک در اولین تبلیغ “Just Do It” نایک ، که در اول ژوئیه سال 1988 پخش آن آغاز شد، حضور داشت. ویدن گفته است که برای این شعار از آخرین جمله گری گیلمور”Let’s do it” (بیایید انجامش بدیم)، قبل از اعدام وی الهام گرفته است.

در طول دهه 1980، نایک خط تولید محصولات خود را گسترش داد تا بسیاری از ورزش ها و مناطق مختلف دنیا را در بر بگیرد. در سال 1990 ، نایک دفتر مرکزی خود را در یک مجموعه بزرگ که شامل 8 ساختمان بود در بیورتون اورگان قرار داد. اولین فروشگاه اختصاصی نایک با نام نایک تاون (Niketown) در نوامبر همان سال در مرکز شهر پورتلند افتتاح شد.

فیل نایت اواسط سال 2015 اعلام کرد که به عنوان رئیس نایک در سال 2016 کناره گیری خواهد کرد. وی رسما در تاریخ 30 ژوئن 2016 از کلیه وظایف خود در قبال شرکت نایک کناره گیری کرد.

در اکتبر سال 2019 ، جان دوناهو به عنوان مدیرعامل بعدی اعلام شد و رسما در تاریخ 13 ژانویه سال 2020 بجای مارک پاکر مدیر عامل شرکت نایک شد. در نوامبر 2019، این شرکت فروش خود را از طریق آمازون متوقف کرد و بیشتر بر روی ایجاد رابطه ی مستقیم با مشتریان خود متمرکز شد.

دارایی های کمپانی نایک

نایک در طول تاریخ خود چندین شرکت پوشاک و کفش ورزشی را خریده و فروخته است. اولین آن خرید شرکت بزرگ تولید کفش کول هان (Cole Haan) در سال 1988 و به دنبال آن خرید بائر هاکی (Bauer Hockey) در سال 1994 بود. سال 2002، نایک شرکت پوشاک Hurley International را از موسسش باب هورلی خریداری کرد. سال 2003، نایک 309 میلیون دلار! برای دست آوردن شرکت تولید و خریدکتونی کانوِرس (Converse) پرداخت کرد. همچنین نایک شرکت Starter را در سال 2004 و شرکت تولید کننده لباس فوتبال Umbro را در سال 2007 به دست آورد.

Nike's Vaporfly Racing Shoe Is Getting a Reboot | WIRED UK

نایک به منظور تغییر در خط مشی های تجاری خود، واگذاری برخی از شرکت های زیر مجموعه خود را در سال 2000 آغاز کرد. شرکت Starter را در سال 2007 و Bauer Hockey در سال 2008 فروخت. همیچنین در سال 2012 Umbro و در سال 2013 Cole Haan را نیز فروخت. و تا سال 2020 فقط شرکت Converse را به عنوان تنها شرکت زیرمجموعه نایک باقی مانده است.

در ادامه به غیر از تاریخچه برند نایک به برخی از نقاط قوت کفش‌ های نایک اشاره خواهیم کرد:

 1. طراحی منحصر به فرد: نایک برای طراحی کفش‌های خود از تیم‌های طراحی استخدامی قدرتمندی استفاده می‌کند. طرح‌های زیبا، مدرن و جذابی را به بازار عرضه می‌کنند که متناسب با سلیقه و نیازهای مختلف مشتریان هستند.
 2. کیفیت عالی: نایک در تولید کفش‌های خود از جنس و مواد با کیفیت بالایی استفاده می‌کند. این مواد قابلیت جذب تعرق را دارند و به پا اجازه می‌دهند تا خنک و خشک بماند. همچنین، از تکنولوژی‌های پیشرفته برای ارائه دوام، استحکام و راحتی در هنگام استفاده استفاده می‌کنند.
 3. فناوری مدرن: نایک برای بهبود عملکرد و تجربه کاربری، از انواع فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کند. این شامل فناوری هوادهی هوای نایک (Nike Air)، کفش‌های اسپرت برقی (Nike HyperAdapt)، فناوری فوم راکت (Nike React) و غیره است. این فناوری‌ها در بهبود کارایی، سرعت حرکت و راحتی در هنگام استفاده کمک می‌کنند.
 4. تنوع محصولات: نایک به طور شبانه روزی در حال توسعه و طراحی محصولات جدید است. آنها انواع زیادی از کفش‌های ورزشی، کفش‌های روزمره و کفش‌های فشن را عرضه می‌کنند. تنوع در طرح‌ها، رنگ‌ها و سبک‌ها به مشتریان امکان می‌دهد یک مدلی را بر اساس سلیقه و سبک خود انتخاب کنند.
 5. همکاری با ورزشکاران معروف: نایک در همکاری با ورزشکاران مشهور و ستارگان ورزش چشم‌گیر است. این همکاری‌ها نقش بسزایی در جذب طرفداران آنها به کفش‌های نایک داشته و اعتماد مشتری را بالا می‌برد.
 6. رشد مالی نایکی

  در 19 دسامبر 2013، سود سه ماهه نایک به دلیل افزایش 13 درصدی سفارشات جهانی کالا از آوریل همان سال افزایش یافت. سفارشات آتی کفش یا لباس برای تحویل بین دسامبر و آوریل به 10.4 میلیارد دلار رسید. سهام نایک (NKE) در معاملات گسترده با افزایش 0.6 درصدی به 78.75 دلار رسید.

  در نوامبر سال 2015 ، نایک اعلام کرد که 12 میلیارد دلار از سهام خود را باز خرید و همچنین با تقسیم سهام یک به دو، قیمت سهام را کاهش داده و معاملات خود را در 24 دسامبر شروع می کنند. این تقسیم سهام هفتمین تقسیم در تاریخ شرکت بود است.

  در ژوئن سال 2018 ، نایک اعلام کرد که برای باز خرید سهام یک برنامه ی چهار ساله دارد و 15 میلیارد دلار برای این امر بودجه اختصاص داده است. و این برنامه در راستای بازخرید های قبلی این شرکت از سال 2019  شروع خواهد شد.

  برای سال مالی 2018 ، نایک سود 1.933 میلیارد دلاری آمریکا را با درآمد سالانه 36.397 میلیارد دلار آمریکا گزارش کرده است که نسبت به چرخه مالی قبلی 6 درصد افزایش داشته است. سهام شرکت نایک با بیش از 72 دلار به ازای هر سهم معامله شد و سرمایه در بازار آن نیز در اکتبر 2018 به ارزش بیش از 114.5 میلیارد دلار رسید.

  در مارس 2020، نایک از افت 5 درصدی در فروش محصولات خود در چین، به علت تعطیلی فروشگاه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا (کوید-19 یا COVID-19) خبر داد. این اولین افت در شش سال اخیر این شرکت بود. در همین زمان، فروش آنلاین این شرکت در سه ماهه اول سال 2020 رشد 36 درصد داشته است. همچنین، فروش برنامه های آموزشی شخصی در چین 80 درصد رشد کرده است.

فرم نظرات کاربران
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد